Yerel saat
Yerel saat Moskova saatinden 1 saat geridir. Ukrayna saat dilimi Türkiye saat dilimine karşılık gelir.
Din
Türkiye’deki ana din İslam’dır, ağırlıklı olarak Sünni tipindedir (ülke sakinlerinin yaklaşık %75’i buna inanır), diğer %20’si Şii İslam’dır. Ülke genelinde 78.000’den fazla cami inşa edildi.
Diller
Ülkenin resmi devlet dili Türkçe’dir. Bununla birlikte İngilizce, Almanca ve Fransızca da yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda, Rusya ve Ukrayna’dan gelen yoğun turist akışı nedeniyle, Rus dili de popüler hale geldi. Hangi dili konuşursanız konuşun, cana yakın Türk halkı sizinle ortak bir dil bulmaya çalışacak, ancak birkaç kelime Türkçe bilirseniz yerel halk çok memnun olacaktır.
İlaç
Türkiye’de tıbbi bakım ücretlidir. Doktor çağırmanız gerekiyorsa 112’yi arayabilirsiniz. Sigorta poliçeniz varsa poliçede belirtilen numaralardan sigorta şirketine başvurunuz.
İpuçları
Türkiye’de, özellikle tatil bölgelerinde bahşiş bırakmak gelenekseldir. Bahşiş miktarı size kalmış. Faturanın% 5-10’unu garsona ve kapı görevlisine, oteldeki hizmetçiye, gezilerdeki sürücülere bırakabilirsiniz – her biri 1-2 dolar
Su
Musluk suyu yüksek oranda klorludur, bu nedenle herhangi bir pazarda satılan şişelenmiş su içmenizi öneririz.
Elektrik
Türkiye’de her yerde 220 volt elektrik kullanılıyor.
Mobil bağlantı
Türkiye’de Vodafone, Turksel ve Avea olmak üzere 3 adet cep telefonu sistemi bulunmaktadır.Uluslararası roaming erişiminiz varsa yerel operatörlere geçiş ülkenizdeki mobil firmanıza göre yapılır.
Ulaşım
Türkiye’de en popüler ulaşım aracı dolmuş otobüsüdür. Dolmuş, sabit ücretli ve ihtiyacınız olan yerlerde duran servis otobüsleridir. Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi, her zaman taksimetre yüklü taksi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Yaklaşık ücret 1km – 2 $
Posta ve telefon
Türkçe posta, sarı zemin üzerine PTT harfleriyle tanınabilir. Telefon kartları postaneden satın alınabilir. Rusya’yı aramak için 007+alan kodu+abone numarasını tuşlayın. Ukrayna’yı aramak için 0038+şehir kodu+abone numarasını tuşlayın.
Önemli telefonların listesi
Jandarma 156
polis 155
Trafik Polisi 154
Ambulans 112
İtfaiye 110