türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan ve jeopolitik olarak dünyada önemli yere sahip bir ülkedir. Türkiye’de toplam 81 şehir vardır ve ülkenin başkenti Ankara’dır. Türkiye’nin nüfusu 81.867.223’tür ve nüfusun büyük çoğunluğu gençlerden oluşmaktadır.

Türkiye; Ayasofya, Kapadokya, Yanartaş (Chimera), Asos, Kapalıçarşı, Pamukkale ve Sultanahmet Camii gibi görülecek yerleri ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir turizm merkezi. Burada binlerce yıldır yanan ateşi görebilir, Osmanlı mimarisinin en seçkin örnekleri ile karşılaşabilir ve her şeyden uzakta, kendinizi dinleyebileceğiniz sakin bir tatile kavuşabilirsiniz.

Türkiye’de tarihi bir yolculuk yapmak istiyorsanız ülkenin birçok köşesinde Roma, Osmanlı, Bizans, Hitit, Selçuklu, Likya, İyon gibi birçok hakim kültürün izleri ile karşılaşabilirsiniz. Birçok şehirde Roma döneminde şehir merkezi olarak kullanılan “acropolis” ve eğlence merkezi olarak hizmet veren “hippodrome” gibi yapılar, tarih seven gezginleri bekliyor.

Turistlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Gezi Önerisi
Türkiye’de gezilecek yerleri merak ediyorsanız sizin için birkaç önerimiz var.

  1. İstanbul. Türkiye’de her şeyin bir arada olduğu bir tatil yapmak istiyorsanız ilk rotanız İstanbul olmalı. Özellikle Kapalıçarşı alışveriş deneyimi, kesinlikle unutulmaz.
  2. Denize girmek, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışmak ve ultra lüks tatil köylerinin tadını çıkarmak için Antalya ve Muğla şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Fethiye, Bodrum ve Alanya, bu konularda sunduğu seçeneklerle öne çıkar.
  3. Peri Bacalarını ziyaret etmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Kapadokya.
  4. Adıyaman’daki Nemrut Dağı, devasa boyutlardaki heykelleri görebileceğiniz masalsı bir yer.
  5. Tarihin en eski kalıntılarından birini görmek istiyorsanız rotanızı Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye çevirin.
  6. Ülkenin en iyi müzelerinden bazılarını ve Atatürk’ün ünlü anıt mezarı Anıtkabir’i görmek için gitmeniz gereken yer Ankara.
  7. Marmaris, masmavi denizlerde ve altın renkli kumsallarda ekonomik bir tatil yapmak için gidebileceğiniz bir yer.